Background

Добијте совети од богати луѓе благодарение на Bet


Богатство со коцкање: Оние кои поседуваат империи за обложување и казино

Светската индустрија за коцкање има пазарна вредност од милијарди долари. Казината, хотелите, рестораните и забавните комплекси се клучни компоненти на оваа индустрија. Но, кој стои зад ова огромно богатство? Еве неколку истакнати имиња во индустријата за коцкање:

1. Шелдон Аделсон:Како основач и извршен директор на корпорацијата Лас Вегас Сандс, Аделсон беше една од највлијателните личности во казино индустријата. Ги поседува Venetian и Palazzo во Лас Вегас, како и некои од главните казина во Азија.

2. Стив Вин:Основачот на Wynn Resorts, Wynn е името зад луксузните казина и хотели како што се Bellagio, Wynn и Encore во Лас Вегас.

3. Стенли Хо:Познат како „коцкарскиот крал“ на Азија, Хо е пионер на коцкарската индустрија во Макао. Со години тој го имаше монополот на коцкарските операции во Макао.

4. Џејмс Пакер:Австралискиот милијардер Пакер е сопственик на Crown Resorts. Компанијата управува со многу казина и хотели во Австралија и ширум светот.

5. Лим Кок Тај:Лим, претседател и извршен директор на Гентинг Груп, управува со казина и хотели во многу земји, вклучувајќи го и познатото малезиско одморалиште Genting Highlands.

6. Јохан Граф:Основачот на Новоматик, Граф води голема компанија која обезбедува слот машини и технологии за коцкање низ целиот свет.

Овие имиња не само што управуваат со казина, туку имаат и големи инвестиции во хотели, ресторани, шопинг и сектори за забава. Сепак, покрај овие успеси во индустријата за коцкање, овие бизнисмени придонесуваат и за нивните општества со проекти за општествена одговорност, добротворна работа и кампањи за подигање на свеста.

Како заклучок, иако коцкарската индустрија е полна со големи ризици, таа е област каде што може да се стекне големо богатство со правилни стратегии и управување. Имињата кои се успешни во овој сектор се познати не само по нивните финансиски придобивки, туку и по иновациите, визиите и вредностите што ги додаваат во индустријата.